Rávilágított Szijjártó az Európai Bizottság nagy hibájára: Ukrajna érdekeit akarják képviselni, nem Európáét
Ukrajna eközben folyamatosan kitol Magyarországgal és a magyar emberekkel.
Parlamenti választást tartanak Litvániában.
Nyitókép: MTI/EPA/Oleg Petraszjuk
***
Várható a kormányváltás az október 13-án kezdődő választásokon a megugrott megélhetési költségek miatt Litvániában – írja az Euractiv.
A felmérések szerint a litvánok várhatóan megbüntetik Ingrida Simonyte miniszterelnök jobbközép kormányát, mindemellett megerősítik, hogy támogatják a magas védelmi kiadásokat az Oroszország felől érkező potenciális veszélyek ellen.
A közvélemény-kutatások szerint a fő ellenzéki szociáldemokraták, mintegy 18 százalékos támogatottsággal bírnak, aminek alig a felét tudja felmutatni Simonyte Szülőföld Szövetsége, amely a harmadik helyen áll. A második legerősebb erő jelenleg az intézményellenes, populista Új Hajnal párt, 12 százalékkal.
Simonyte, aki pénzügyminiszter is volt korábban, sikeresen alakított ki széles körű konszenzust a 2,9 milliós balti államban arról, hogy Oroszország 2022-es ukrajnai inváziója után meg kell duplázni a védelmi költségvetést, ám az infláció második éve van 20 százalék felett, ami a megélhetési költségek megugrását és a gazdagok és szegények közötti olló szétnyílását eredményezte.
A védelmi kiadások emelését a szocdemek is támogatták, akik a fegyveres erők korszerűsítése és egy 5000 fős új bázist is befejeznének, ahova 2027-ben német csapatok érkeznének.
A felmérések szerint a litvánok háromnegyede tart egy közelgő orosz támadástól.
Ugyanakkor a szocdemek inkább megoldanák a helyzetet hitelből, semmint megszorításból és adóemelésből, ellentétben Simonyte pártjával; zászlajukra tűzték a jövedelmi egyenlőtlenségek csökkentését és az árak letörését, csakúgy, mint az egészségügyre jellemző megnyúló várólisták problémáját.
Elemzők szerint, noha a kormány sikeres volt a gazdasági kilábalásban, nem kommunikálta ezt jól az emberek felé.
Az sanszos, hogy számos kispártnak kell majd koalícióra lépnie a kormányzáshoz, hiszen egyik párt sem szerzi meg az abszolút többséget. Azt mindkét nagyobb párt kizárta, hogy a harmadik, a populista Új Hajnal párttal kormányozzon együtt.